AKO SOM SA STALA TOLERANTNOU KUCHÁRKOU

AKO SOM SA STALA TOLERANTNOU KUCHÁRKOU

Volám sa Kristína a neviem variť. Varenie ma nikdy nezaujímalo. Raz som chcela upiecť koláč, tak som dala predhriať rúru, spravila cesto, zistila, že cesto je úplne na prd, vyhodila ho, zbadala, že z rúry ide dym, našla v nej výborné mufiny starej mamy, teraz už druhý krát upečené, a vyhodila aj tie. Potom som sa vydala, čo ma tiež zázračne variť nenaučilo a potom som otehotnela. Po pôrode som zrazu ostala doma, celý deň v dedine neďaleko Bratislavy, kde som si mohla vybrať medzi donáškou pizze, alebo poľským kuraťom z denného menu. A viete, čo hovorí ten hovoriaci potkan z filmu Ratatouille – variť môže každý. Tak som začala googliť a viac či menej úspešne aj variť.

Ale prečo by to malo byť také jednoduché, však? Ako som začínala viac a viac variť, chcela som pohostiť návštevy, lenže zrazu mal každý nejaké intolerancie a alergie, alebo sa práve stal vegetariánom, či vegánom. Priznám sa, najskôr som ich podozrievala z precitlivenosti. Po čase sa zistilo, že náš šesťmesačný synček je alergický na kaseín, teda bielkovinu kravského mlieka. A keďže nepredpokladám, že by polročné dieťa dokázalo simulovať potravinovú alergiu, uverila som aj všetkým ostatným. Napokon diagnostikovali histamínovú, vaječnú a mliečnu intoleranciu aj môjmu otcovi.

Stretnú sa vegán, celiatik a histaminik na návšteve… To nie je začiatok vtipu, ale pravidelný úkaz v skupine našich priateľov, ktorá je pravdepodobne nočnou morou každého slovenského reštauratéra. A teraz im skúste napiecť vegánsky bezlepkový koláč.. a bez orechov! TO je zlý vtip! Niekto iný by im pravdepodobne naservíroval iba vodu z kohútika, ja ale nie. Mojou najvýraznejšou charakterovou vlastnosťou je totiž potreba vyhovieť každému. A tak som sa neplánovane stala tolerantnou kuchárkou.

Nájsť a pripraviť dobrý a zároveň, ako to nazývam ja, tolerantný recept, dá často zabrať. Rozhodla som sa založiť blog, na ktorý chcem pridávať recepty vhodné pri rôznych stravovacích obmedzeniach, napriek tomu, že ja sama netrpím žiadnou potravinovou alergiou ani intoleranciou, nie som vegetariánka, ani vegánka. Nie som odborník na výživu, som iba obyčajná mama, ktorá sa snaží variť tak, aby sa ostatní dobre najedli.

Dobrú a tolerantnú chuť!